Glorya Agency

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

experienta mea cu paxum recente

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Nu va inteleg de ce va complicati asa...Eu de cand am cardul fizic UnionPay,nu am avut nicio problema cu el.Luna viitoare expira si deja mi se emite unul nou automat.Are un curs de schimb foarte bun,scot de la alpha bank,intr-adevar suma maxima este 6000 de lei pe zi,dar este ok.Tot vad ca va chinuiti cu transferuri pe revolut sau alte prostii...Sa vedeti cand va va lua anaful cu revolutul vostru...

    Comentariu


    • Postat în original de Figuri Vezi post
      Nu va inteleg de ce va complicati asa...Eu de cand am cardul fizic UnionPay,nu am avut nicio problema cu el.Luna viitoare expira si deja mi se emite unul nou automat.Are un curs de schimb foarte bun,scot de la alpha bank,intr-adevar suma maxima este 6000 de lei pe zi,dar este ok.Tot vad ca va chinuiti cu transferuri pe revolut sau alte prostii...Sa vedeti cand va va lua anaful cu revolutul vostru...
      ANAFUL te intreaba de transferurile care vin din conturi IBAN care nu sunt pe numele tau, nu te intreaba de ce iti plimbi banii intre conturile tale personale.

      Comentariu


      • Figuri
        Figuri comentat
        Editarea unui comentariu
        Interesanta parerea ta...A mea este alta...Folositi revolut ca nu va intreaba anaf nimic daca va plimbati banii neimpozitati in conturi.ca doar sunt conturile voastre...doamne....ce minte au unele persoane...

    • AdrianaX iti dau un sfat prietenesc.Nu as avea ce interes sa am cu tine.Comanda-ti cardul fizic unionpay si scoate banii de la bancomat cu un curs de schimb cu 0.17 lei aproximativ mai mic decat la bnr si doar 2 dolari comision la extragere si 0.25 dolari la fiecare transfer de pe cont pe card.
      o sa iti fie mai simplu asa
      Daca vrei sa intelegi bine,daca nu,continua cum vrei
      Cunosc multe persoane care aleg calea mai grea in orice in viata asta...Si nu inteleg aceste persoane...

      Comentariu


      • Postat în original de Figuri Vezi post
        AdrianaX iti dau un sfat prietenesc.Nu as avea ce interes sa am cu tine.Comanda-ti cardul fizic unionpay si scoate banii de la bancomat cu un curs de schimb cu 0.17 lei aproximativ mai mic decat la bnr si doar 2 dolari comision la extragere si 0.25 dolari la fiecare transfer de pe cont pe card.
        o sa iti fie mai simplu asa
        Daca vrei sa intelegi bine,daca nu,continua cum vrei
        Cunosc multe persoane care aleg calea mai grea in orice in viata asta...Si nu inteleg aceste persoane...
        Cu cardul fizic, daca scoti 100 de $, pierzi 10$ ( 2 $ comision + 3% din ce retragi si vreo 20 de lei pierzi la conversie in RON). Cand alimentezi contul Revolut cu cardul virtual de 100 de $, pierzi doar 1$ si castigi la conversia ulterioara in RON prin Revolut, care are un curs mai bun pt leu, mai bun decat il da BNR. Ca sa te acuze de ceva Fiscul trebuie sa iti vada transferurile de la un IBAN care nu iti apartine, trebuie sa i se dea acces la contul Paxum. Iar aici depinde doar de Paxum, daca are obligatie fata de autoritatile romane. Fiind companie canadiana sau din Replublica Dominicana, nu cred ca poate fi somata de Anaf sa puna la dispozitie informatii ale clientilor sai. Iar banii pe care ii castigi in 2023, ii declari pana in 25 Mai 2024. Iar tu castigi mai putin daca alegi sa platesti comisioane bancare nesimtite din banii pe care ii faci cu greu.

        Comentariu


        • Aster
          Aster comentat
          Editarea unui comentariu
          Nu e prea corect. La cardul fizic 2$+3% este exact 5$ din 100 nu 10 cum spui tu. Și nu mai pui comisioanele pe care ți le ia Revolut. Într-adevăr cursul de schimb este ceva mau slab dar nici la SEPA nu e foarte bun cursul. Nu cred ca Revolut îți oferă serviciile gratis. Pierzi de doua ori Paxum si Revolut. Si cred ca avem nevoie de bani Cash, nu sa ne facem cumpărăturile on-line. Fiecare face ce vrea cu banii, cred ca își calculează fiecare varianta cea mai buna.

        • AdrianaX
          AdrianaX comentat
          Editarea unui comentariu
          Ba da, Revolut este gratis. Iti permite sa scoti gratuit de la bancomat pana la 800 de lei. Dar eu transfer lei din Revolut in contul Raiffeisen (gratis si instant) cand am nevoie de o suma mai mare de bani cash, adica pt chirie, e singura data cand folosesc cash. Deci zero alte comisioane bancare am, in afara de 1% impus de paxum la tranzactiile online, chiar daca transfer in Revolut in fiecare zi sau de cate ori pe zi vreau.

        • Aster
          Aster comentat
          Editarea unui comentariu
          Ok. Bafta Adriana

      • Ați primit vreun răspuns de la paxum în legătură cu plățile online? Am încercat și eu azi sa plătesc și nu merge.

        Comentariu


        • Sophie011188
          Sophie011188 comentat
          Editarea unui comentariu
          buna, am primit eu ieri ca ar trebui sa mearga, nu mergeau, le-am scris iar si au zis ca mai dureaza sa incerc azi. revin mai tarziu cand incerc.

      • buna tuturor . ce parere aveti de noul card paxum in ron ?
        oare schimbul valutar folosit de paxum va. fi unul bun ? cei care trimit din contul paxum in cont de ron catre banci sunteti multumiti de cursul valutar folosit. decatre cei de la paxum ? acum vreo 2-3 ani am facut un transfer eft si imi amintesc ca a fost un curs mult mai jos decat cel care era folosit de catre master card cand scoteam de la atm direct de pe cardul paxum ...

        multumesc
        Ultima editare de lulu; 27.sep.2023, 22:14.

        Comentariu


        • Sophie011188
          Sophie011188 comentat
          Editarea unui comentariu
          Si eu sunt curioasa daca merita comparand cursul valutar, momentan nu am gasit nici ceva legat de taxe, ma gandesc ca nu ar mai trebui sa fie cei 2% sau cat erau taxele pt cel in $. cumva conversia ar trebui facuta in contul de paxum, ca sa incarcam cardul direct cu lei. un avantaj ar fi ca stii exact cati bani ai pe card, nu la ghici ca acum. AdrianaX parca folosea transfer in banca Ro, poate ne ajuta ea cu ceva info. Momentan pt mine cel mai avantajos e top up-ul in Revolut, comision 0 si curs valutar BNR, dar avand in vedere ca mai da rateuri transferul.. n-ar fi rau nici mastercard asta in lei

      • Buna.. Urmeaza sa mi comand cardul paxum, dar vad ca sunt doua variante, cel in USD si RON. Daca il aleg p cel in RON, conversia se face automat cand trimit dolarii din contul paxum pe card? Banuiesc ca asta e si ideea de au scos un card in moneda romaneasca.

        Comentariu


        • lulu
          lulu comentat
          Editarea unui comentariu
          da. se face conversia direct. intrebarea este ce schimb valutar vor. folosi cei de la paxum .. si cat de avantajos va fi

      • Da, asta e cel mai important lucru, doar ca nu am gasit nicio informatie legata de acest lucru. Ma gandeam sa vorbesc cu suportul, posibil ei stiu ce schimb valutar va fi.

        Comentariu


        • lulu
          lulu comentat
          Editarea unui comentariu
          trebuie sa fie acelasi folosit pt. transferul eft .. direct in contul. bancar de ron . stiu ca ultima data cand am facut asta era mai prost cursul decat cel de la atm. deoarece la atm este curs master card

      • Banuiesc ca ati primit toata lumea mesajul pe Streamate
        cu Tax cnp - in europa
        ce este de facut?
        care este limita?
        ce se intampla?
        Ultima editare de Amysweet; 13.oct.2023, 16:21.

        Comentariu


      • M ai Are cineva probleme cu paxumul azi? Mfc ul a trimis platile dar pe paxum inca nu au intrat.

        Comentariu


        • I am contactat si Au zis ca transferul e in revizuire. Ce i au apucat iar? E prima oara cand patesc asta. S a m ai intamplat la careva?

          Comentariu


          • Va merge sa va logati in paxum? Cont sau aplicatie?

            Comentariu


            • Intheshadow
              Intheshadow comentat
              Editarea unui comentariu
              Mi a mers cu 4g de la telefon,pe internet cablu si wifi nu mergea

          • Postat în original de Amysweet Vezi post
            Va merge sa va logati in paxum? Cont sau aplicatie?
            Mie imi scrie ca sunt in mentenanță

            Comentariu


            • Si la mine la fel imi scrie

              Comentariu


              • Si-a revenit! Este ok

                Comentariu

                #2 Charm Studio - Banner

                Adună

                Lovense

                Adună
                Procesare...
                X