Announcement

Collapse
No announcement yet.

Logitech BCC950 ConferenceCam evaluare & pareri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Logitech BCC950 ConferenceCam evaluare & pareri

Se pare ca cei de la Logitech au indeplinit o dorinta mai veche (probabil fara sa vrea) a multor modele de videochat, si anume un webcam de calitate HD, usor de folosit, cu pan tilt, zoom (5x zoom digital, nu optic, dar suficient) si telecomanda. Aceasta camera, bineinteles nu e 100% perfecta, nu a fost proiectata special pentru videochat ci pentru video conferinte web. Rezultatul e o camera web la un pret acceptabil pentru ceea ce ofera.

Pentru cei care deja detin o camera web Logitech C920, performantele sunt similare, ambele camera au acelasi senzor.

Logitech BCC950 ConferenceCam este o camera destinata video conferintelor online, oarecum asemanatoare la design cu Logitech QuickCam Sphere, fiind ceva mai mare si bineinteles mult mai performanta. Este capabila sa transmita in rezolutii full HD 1080 la 30 fps.

Camera se poate misca in sus si in jos (tilt) 55 de grade si stanga dreapta (pan) 180 de grade. La baza exista butoane pentru control pan tilt, zoom, volum microfon cat si 2 butoane pentru cei care o folosesc impreuna cu Skype. Aceleasi butoane se gasesc si pe telecomanda. Calitatea microfonului este impresionanta, persoanele de la celalat capat va pot auzi clar si natural.

Pretul camerei in Romania este undeva (la data la care scriu) intre 1100 RON si 1250 RON.

Avantaje:
    - calitate audio si video peste medie
    - nu sunt necesare drivere (pur si simplu introduci camera intr-un port USB, fara sa instalezi nimic)
    - PAN / TILT / ZOOM din telecomanda

Dezavantaje:
    - pret putin cam mare in comparatie cu o camera web obisnuita
    - nu se poate monta pe tripod sau pe monitor

Personal eu recomand aceasta camera modelelor care nu vor sa-si bata capul cu zeci de cabluri, placi de captura, pan-tilt cumparat separat etc, sau modelelor care nu au conostinte tehnice avansate.

Video:

Imagini:

Click image for larger version

Name:	logitech-BCC950-remote.jpg
Views:	1
Size:	38.0 KB
ID:	32978

Name:	logitech-BCC950-full.jpg
Size:	16.5 KB
ID:	32979

Name:	remote.jpg
Size:	15.2 KB
ID:	32980
    Ne quid nimis.

am cumparat si eu un logitech din asta pentru teste.. parerea mea e ca la calitate isi merita toti banii... totusi e putin cam mare iar miscarile stanga-dreapta, jos-sus is cam repezite (prea bruste, in comparatie cu un sony evi de exemplu). V-o recomand, daca aveti ocazia cumparati-o cu incredere, eu vreau sa schimb toate camerele din studio si sa am numai din astea.. sper totusi ca cei de la logitech sa lanseze un model ceva mai compact si care sa aiba si posibilitatea montarii pe trepied.

Comment

Salut
      am si eu o camera logitech bcc950,problema e ca se vad valuri ai idee de ce?trebuie sa instalez ceva program separat?sunt incepatoare lucrez de acasa..astept un raspuns
      mersi:)

Comment

eu ma gandeam ca nu am splitter tocmai acum mi am instalat verrysoft si mi am cumparat licenta ma gandeam ca asta e problema,,nu stiu cum sa activez splitcam-ul am primit codul pe mail..ai idee cum?eu din ce am citit pe forum e nevoie de webcamsplitter nu stiu sincer la ce ajuta dar l am downloadat si cumparat licenta

Comment

Originally posted by mereu bine View Post
          Salut
          am si eu o camera logitech bcc950,problema e ca se vad valuri ai idee de ce?trebuie sa instalez ceva program separat?sunt incepatoare lucrez de acasa..astept un raspuns
          E foarte simplu daca ti se vede valuri cum zici tu intri in softul logitech intri la controls advanced settings iar in partea stanga jos ai optiunea Anti-flicker seteaza-l pe PAL-50HZ si ar trebuii sa nu mai ai probleme cu acele valuri tot odata ai grija ca la exposure sa ai sub 50% daca nu ai atunci ai nevoie de mai multa lumina !
          Spor acolo!
          Live Cams | Live Sex |

Comment

mersi :)am soft box lumineaza bine,,ce ore sunt indicate de stat pe livejasmin ma poti ajuta?si cum primesc banii pe cardul payoneer?

Comment

mersi tare mult..rezolutie cum sa fie setata?

Comment

mi am instalat si cumparat licenta pentru verrysoft webcam splitter ajuta la ceva?

Comment

mersi tare mult..rezolutie cum sa fie setata?
                  Buna, stiu ca pe Jasmin se cere ca rezolutia sa fie de 864x480 si daca folosesti VerySoft Webcam Splitter trebuie setata aceeasi rezolutie atat in VerySoft cat si in JasminCam (din Advanced settings).

Comment

ciao
                    am setat asa rezolutia si tot nu se vede bine..de ce nu reda hd ai idee?

Comment

Salut
                      Posibil daca ai neoane in camera , incearca cu becuri economice cu lumina alba rece

Comment

Lovense

Collapse
                      Working...
                      X