Glorya Agency

#2 Charm Studio - Banner

Adună
Glorya Agency

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

22 de ani cariera la început de drum?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• 22 de ani cariera la început de drum?

Buna, fetelor!

Numele meu este Silvana, de mai bine de 1 luna fac research despre acest domeniu și mi-as dori sa ma puteți ajuta in legătura cu unele nelămuriri. Dar sa încep cu o mica introducere, povestindu-va puțin despre mine.

Am 22 de ani, sunt drăguța, râd într-una lucrez, intr-o companie multinaționala ( salariu 4.200 lei net ). Poate unele vor spune ca este de ajuns pentru o puștoaica de 22 de ani ( dar am doar rata și utlitati 2.300 lei ). Ca sa supraviețuiesc, mama îmi trimite săptămânal mâncare pe tren ( asta, fiind un efort pentru ea ).

Dacă voi face pasul, ma interesează sa știu dacă as putea ajunge sa câștig 8.000 - 10.000 usd/luna. Sunt fete aici care câștiga atât? Este un compromis pe care știu ca-l voi face ( vor afla toți prietenii, familia ) și vreau sa merite, adică… nu ma satisface ca fac maxim 3-4.000 usd pe luna.

Momentan dispun de un buget de 10.000 euro pe care sa-l investesc in:
    • aparatura
    • trainer care sa stea cu mine 8 ore pe zi pentru a învață
    • decorarea living-ului
    • alte cheltuieli
    Nu vreau sa ma îmbogățesc peste noapte: sunt dispusă sa trag 6 luni - 1 an pentru a ajunge model top. Nu doresc sa lucrez de la studio in niciun caz! Dar cum este mai bine? Sa colaborez cu un studio care sa se ocupe de partea legală ( taxe, impozite ), sa-mi fac o micro întreprindere? Voi cum procedați?

Pe mine ma interesează sa fac totul la un nivel ridicat: sa am un trainer care sa se ocupe de mine cel puțin in primele 3 luni ( adică sa stea fizic 8 ore lângă mine, nu sa-mi dea indicații prin whatsapp), sa colaborez cu un manager de cont pentru only fans pentru a-mi ridica Instagram, tik tok, only fans etc.
    Ideea e ca nu vreau sa fac asta pentru a-mi lua 3 cârpe de la Zara. Vreau s-o fac pentru a realiza ceva in viața.

Am văzut pe un topic o fata ( nu-i rețin numele acum ) care spunea ca intr-o săptămâna a făcut 1.300 USD ( dând de înțeles ca e foarte bine). Nu mi se pare mult. De aceea apelez la voi pentru a ma îndruma, pentru a-mi da un sfat.

Ah… site-ul pe care as lucra, este chaturbate. Am analizat majoritatea fetelor de acolo zi și noapte. Văd fete care au in jur de 200 users care se uita live și fac in jur de 10.000-15.000 tokens/zi, lucrând 8-10 ore.

Văd alte fete care au 7.000-8.000 users. Ele cum ajung atât de sus? Se plătește o promovare la chaturbate? Contează studioul cu care colaborezi pentru a fi in prima pagina?

Eu va mulțumesc mult și aștept sa dezbatem.

Buna,
    eu stiu o singura fata care face banii astia, 10k pe luna, Lucreaza de la studio, are silicoane, rinoplastie, acid in buze, arata top fata si face de multi ani :) cam toate fetele pe care le stiu au investit mult in felul in care arata, acum nu ma intelege gresit, nu spun ca daca esti naturala esti urata si nu o sa faci bani. este loc pentru toata lumea, dar la sumele pe care le spui tu, ajung doar cele mentionate mai sus si care au ani multi de experienta in spate. am scris toate astea ca sa nu fii dezamagita. cat despre trainer, el nu va sta fizic langa tine, va fi cel mult intr o alta camera si vorbiti pe chat. eventual va si tasta in locul tau. deacasa este f greu sa incepi.
    cei 10k de care dispui, parerea mea e ca sunt destul de multi, pe mine investitia m-a dus undeva la 3k. pe restul eu i-as investi in ceva :))

Sfatul meu este sa nu renunti inca la job-ul pe care il ai, poti incerca in paralel. Este mai greu, dar asa iti poti da seama daca te potrivesti in domeniu.

Comentariu

Merci pentru răspuns, Anastasia!
      Îți trimit in privat link-uri cu fete care arată normal ( ba chiar banal as spune) și fără 10.000 tokens nu pleacă după cele 8-10 ore online. Ba chiar a apărut o fata de vreo 2 săptămâni ( mia_devill parca ) care doar dansează ( no nudity ) îmbrăcată in maiou și boxeri. Dansează cam 5-6 ore, face 6.000 tokens și inchide. Intr-adevăr este foarte frumoasa, atractiva, 18 ani ( spune ea ). Dar… numai atât face.

Am observat ca diversitatea e foarte mare: da, si mie îmi plac fete care arată cum spui tu ( păpușa gen ), dar… sunt clienți care prefera fete la 40 kg fără operații ( nu înțeleg cum, dar… bine ca suntem diferiți ).

Ok, trainer-ul va sta in cealaltă camera. Dar de ce este greu sa începi de acasă? Dacă acasă voi avea aparatura necesară, trainer in camera alăturată, de ce este mai greu de acasă?

Ai spus ca ai investit 3.000, înseamnă ca faci de acasă, nu?
      Cum procedezi cu partea legală? Ai micro întreprindere, colaborezi cu un studio la care ai carte de munca? Cum se procedează?

Nu le pot face in paralel job-ul: actual si cel de model. Iar dacă nu-mi va fi bine pe partea de videochat, ma pot întoarce la vechiul job, nu asta e problema.

Comentariu

• Anastasia09
        Anastasia09
        Membru junior
        Anastasia09 comentat
        Editarea unui comentariu
        Hey, da, eu am inceput de acasa tot pe chaturbate, apoi m-am mutat la studio. Din pacate nu te pot ajuta cu info cu taxele si restul, pentru ca se ocupa studioul.
        Cat despre "mai greu de acasa", nu m-am exprimat corect. Ca model in studio, ai cateva beneficii, in sensul ca unii au contracte cu site-urile si te mai ajuta cu promovarea, ai garderoba cu tinute, make up artist si mai ales trainer. Bine, asta daca se ocupa de tine, ca in unele studio-uri e jale cu trainerii :)))
        Nu stiu daca un trainer iti poate oferi promovare, poate stie totusi cineva sa iti raspunda...
        De asemenea, daca deja lucreaza ca trainer e putin probabil sa te poata ajuta, din cate stiu au contracte de confidentialitate... dar la fel, poate ne spune cineva.
        Cat despre fete. Nu am vrut sa spun ca nu vei face bani, dar sumele astea vin dupa multi ani de munca...
        Daca te poti intoarce la vechiul job, go for it, macar stii ca ai incercat :D
        Succes !

Asta cu garderoba, machiaj și trainer nu ma convinge pentru ca le pot avea și acasă.
      Iar cu taxele cum nu știi? Ai contract de munca, contract de colaborare? Cât plătești pe luna din venitul pe care-l încasezi? CAS, CASS?

Comentariu

Ok, Anastasia! Merci și mult succes și tie !

Comentariu

Eu ți-am lăsat un pm. :)

Comentariu

Buna Silvana! In primul rand as putea sa te sfatuiesc sa nu ai asteptari prea mari la inceput deoarece exista posibilitatea sa fii dezamagita. Sumele alea, precum a spus si Anastasia, se fac in ani de munca iar "piata" de modele e oricum destul de saturata de mult timp , nu de acum neaparat si e foarte greu ceea ce iti doreati tu sa faci adica sumele respective. Bineinteles nu sunt imposibil de realizat dar vreau sa te sfatuiesc doar sa te ancorezi putin in realitate ca sa nu iti vina sa renunti dupa doar o saptamana/luna pentru ca nu vezi rezultatele dorite. Acum in ceea ce priveste training ul din pacate nu cred si nu vad sa gasesti sa platesti pe unul pentru a sta cu tine si a te ajuta. Lucrul asta il gasesti mai degraba la studiouri si nu acasa dar poti incerca.. Poti sa postezi pe olx o oferta de angajare pentru cineva care a mai fost model sau care are cat de cat experienta. Apoi cu taxele. Daca vrei sa fii legala 100% ai 2 variante. Fie PFA fie SRL. Cu pfa treaba e mai simpla dar are niste costuri putin mai mari decat SRL ca taxe, insa iti da si mai putine batai de cap. De exemplu pentru SRL ai nevoie de sediu social la un cabinet de avocatura, de contabila lunar, poti scoate bani din firma doar sub forma de dividente daca nu iti pui tu singura tie un salariu lunar si orice cheltuiala ce depaseste fie dividendele fie salariul pe care ti l ai pus trebuie justificata pentru ca banii tai sunt de fapt banii firmei, nu ai tai iar sa o inchizi e mare bataie de cap si de portofel insa taxele sunt mai mici. Iar ca pfa poti sa iti tii singura contabilitatea, poti scoate cati bani vrei fara sa aduci facturi sau sa justifici sumele respective, singurele dezavantaje la pfa sunt faptul ca pentru a te infiinta ca pfa iti trebuie un curs ceva absolvit care are o oarecare legatura cu domeniul tau de activitate ca un exemplu as puncta pentru un curs de foto/video mai ales ca tu vrei sa faci si onlyfans si are o oarecare legatura, iar al 2-lea dezavantaj al pfa sunt taxele care sunt mai mari decat la un srl dar overall aman2 au dezavantaje egale daca ne gandim la costuri. Personal, as opta clar pentru pfa cu toate ca sunt taxele mai mari si imi trebuie o "calificare" oarecum pentru ca am posibilitatea sa scutesc bataia de cap in a lucra cu alti oameni si faptul ca pot scoate ce sume am eu chef fara sa imi pun salariu fix si fara sa justific la ce folosesc sumele respective. In alta ordine de idei, sa colaborezi cu un studio eu zic ca nu ai de ce pentru ca personal nu vad cu ce te ar ajuta adica si daca lucrezi la un studio tot te pune sa ti faci pfa sau srl si esti colaborator cu ei nu angajat pentru ca nu le convine sa ti faca carte de munca deoarece dupa cum probabil stii si tu dai 45% pe taxe la un contract de munca asa ca varianta asta nu e profitabila. Iar cu promovarea eu cred ca daca stii sa folosesti social media in viata de zi cu zi sigur te descurci sa te si promovezi pe tiktok, instagram, twitter, reddit etc cu onlyfans ul tau. Poti chiar sa l pui pe chaturbate si sa ademenesti membrii sa se aboneze la onlyfans ul tau. Nu e mare lucru si nu cred ca ai nevoie de o persoana care sa te ajute la asta. Sper ca ti am fost de folos si multa bafta:*

Comentariu

Sunt trainer ! Te pot ajuta

Comentariu

Bună. Sumele alea se fac și se fac și fără 100 de operații. Dacă ai ce îți trebuie poți face ușor și mai mult de atât ca model independent.
              As avea o singura precizare. Ai toate șansele sa faci asta doar câteva luni fără ca prietenii sau familia sa afle vreodată, cel puțin dacă alegi site-uri premium pe care nu intra atât de mulți romani. Asta dacă ești o persoana cu un cerc social normal, nu dacă ai mii sau zeci de mii de urmăritori pe instagram. Poți încerca câteva luni și sa vezi dacă e pentru tine sau nu.
              Acum na, după experienta asta nu as mai încerca să ocup vreo funcție publica sau în învățământ, dar cel mai probabil vei putea sa te întorci la corporație cu șanse foarte mici ca cineva sa afle vreodată și dacă afla, aia e, young and naive. Asa ca nu o vedea ca pe un capăt de drum.

Comentariu

Buna! Mai ai varianta de a colabora cu un studio care se ocupa de modele de acasa! Prin urmare, vei avea si suportul necesar si se vor ocupa si de depunerea declaratiilor, achitarea impozitelor, samd

Comentariu

Lovense

Adună
                Procesare...
                X