Glorya Agency

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Declarare venituri videochat

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #61
    Pfff,pai veniturile vor fi lunare,cum se procedeaza? Astazi cineva de la ANAFa spus ca pot completa declaratia unica,partea cu CAS ul.in care bifez ca sunt persoana fara venituri si sa platesc asigurarea pe 6 luni dar beneficiez de ea 12 din.momentul depunerii declaratiei...As putea sa fac asa si ulterior sa depun declaratia unica din nou strict pt impozitul pe banii proveniti din strainatate? Si bineinteles,sa declar activitatea inceputa dupa ce voi fi asigurata? Oare sa apelez la un avocat sa ma lamureasca?

    Comentariu


    • #62
      Pe mine ma intereseaza sa fiu in regula la fisc,sa nu ma trezesc cu vreo amenda pt nedeclarare sau neplata taxelor datorate la timp...ca amenzile sunt destul de mari si nu vreau sa iau de la copil ca sa dau statului aiurea niste bani pt ca nu sunt suficient informata...tot la copilul meu ma gandesc si cand insist ca vreau sa fie totul in regula...si momentan nu am cum sa lucrez cu bebe de 6 luni acasa. Am noroc de sot care nu e acasa si as putea profita sa mai fac niste bani...Dar pt binele tuturor,vreau sa ii declar.

      Comentariu


      • #63
        Postat în original de Alma78 Vezi post
        Adica daca voi plati o asigurare privata si un fond de pensii privat,nu voi mai fi obligata sa ii platesc statului cei 665 de lei/luna?
        Daca iti faci PFA vei fi obligata sa platesti acea suma de 665 lei pe luna PLUS 10% din venitul net PLUS contributiile la sanatate care sunt obligatorii Plus am mai citit ca mai era ceva.
        Nu conteaza ca iti faci asigurare privata de sanatate sau pensie privata, odata ce apari cu venituri la Anaf esti obligata sa platesti taxele si sanatatea.
        Eu am avut PFA vreo 2 ani asa intre 2008 si 2010 pe alt domeniu de activitate (contabilitate) dar l-am inchis cand am plecat din tara (si am revenit dupa un an), nu mai imi trebuie altul, m-au pus sa platesc penalizari din urma la sanatate, nu am avut cum sa evit penalizarile, chiar m-am legat la cap fara sa ma doara cu PFA-ul atunci, nu mai vreau :)

        Comentariu


        • #64
          Ce iti pot spune despre prietena mea este ca si ea lucreaza in domeniu de aproape 2 ani. Inainte primea banii pe Fc si nu a avut niciodata probleme desi nu i-a declarat. Dupa ce Fc a dat faliment si-a mutat toate platile la paxum si isi primeste banii intr-un cont din Bcr. Din ce stiu eu de la ea face undeva la 2000-2500$ pe luna iar unul dintre site-uri ii vireaza banii saptamanal (ifriends -primeste undeva la 500$/sapt). Dupa aprox o luna a vrut sa scoata din ei si avea contul blocat si suma de 3000 lei la suma blocata cu specificatia Anaf...Cam atat stiu si eu din ce mi-a zis...

          Comentariu


          • #65
            App...am alergat ieri iar ca nebuna pt declaratia "pacii"...am stat la o coada infernala ca sa intru in ghiseu si sa imi spuna fix acelasi lucru....trebuie sa fac pfa....Jur ca imi vine sa ma las pagubasa dar primesc destul pe cont si mi-e ca ma trezesc cand imi e lumea mai draga cu contul blocat. Concluzie : sunt inca in ceata si nush ce si cum sa fac :((

            Comentariu


            • #66
              Postat în original de Blondy Vezi post
              App...am alergat ieri iar ca nebuna pt declaratia "pacii"...am stat la o coada infernala ca sa intru in ghiseu si sa imi spuna fix acelasi lucru....trebuie sa fac pfa....Jur ca imi vine sa ma las pagubasa dar primesc destul pe cont si mi-e ca ma trezesc cand imi e lumea mai draga cu contul blocat. Concluzie : sunt inca in ceata si nush ce si cum sa fac :((
              Awww ce naspa!!! Cred ca problema a fost faptul ca a primit bani direct de la Ifriends in contul bancar deci banca a vazut de unde vin banii, de la un cam site, aici cred ca s-au prins la bcr ca toti banii vin din VC. Asa la Paxum ei nu vad de unde vin banii dar cand vin direct de la Ifriends... Ifriends nu ofera Paxum decat cec si Cosmo, la modelele din USA ofera si Wire dar poate si la modelele din Romania sa ofere Wire de i-au facut ei transfer direct?
              Nici nu stiu ce sa zic si da, ei vor PFA, e foarte aiurea. Eu ma bag inapoi pe Cosmo, nu mai las banii sa vina in contul ING ca cine stie... pfttt
              Merci de raspuns iubita! Si multa bafta acolo cu ce trebuie sa faci xx

              Comentariu


              • #67
                Pfff m-as fi bagat si eu cu toate pe cosmo dar din pacate unul dintre site-urile pe care lucrez foloseste doar wire si Paxum deci vreau sau nu o parte din ei intra pe contuL de BRD. Bafta multa si tie :*

                Comentariu


                • #68
                  Postat în original de Blondy Vezi post
                  Pfff m-as fi bagat si eu cu toate pe cosmo dar din pacate unul dintre site-urile pe care lucrez foloseste doar wire si Paxum deci vreau sau nu o parte din ei intra pe contuL de BRD. Bafta multa si tie :*
                  si de ce nu folosesti cardul paxum ;)

                  Comentariu


                  • #69
                    Poate nu-l are inca, eu nici nu am comandat card Paxum ptr că durează foarte mult sa ajungă.

                    Comentariu


                    • #70
                      Postat în original de elena906 Vezi post
                      si de ce nu folosesti cardul paxum ;)
                      :O nu il am inca dar este o varianta pt viitor. Chiar o sa il comand ;) ...humm si daca as retrage banii din Bulgaria spre exemplu as mai avea vreo sansa sa ma gasesca cineva in baza de date a RO oare?

                      Comentariu


                      • #71
                        Postat în original de Blondy Vezi post
                        :O nu il am inca dar este o varianta pt viitor. Chiar o sa il comand ;) ...humm si daca as retrage banii din Bulgaria spre exemplu as mai avea vreo sansa sa ma gasesca cineva in baza de date a RO oare?

                        Extrem de mici sanse. Doar daca iti pune cineva gand rau si ANAF are destule motive sa ceara date de la Paxum sau siteul unde lucrezi, dar e foarte multa birocratie acolo. Nimeni nu isi bate capul cu zvonuri nefondate pentru ca nu se cheltuie banul public pe investigatii degeaba... doar daca rulezi sume foarte mari, te declari fara venituri si ai 5 vile la Mamaia.

                        Comentariu


                        • #72
                          Am mai spus-o, discretia e cuvantul cheie in domeniul asta. Problema e ca atunci cand faci foarte multi bani, de obicei si dorinta de afirmare vine la pachet cu asta... pentru multe, cel putin. Cele destepte stiu ca miza e prea mare sa mai caute validare de la altii si fac bani cuminti si fara prea mult tam-tam ;)

                          Comentariu


                          • #73
                            Voi v-ati comandat cardul Paxum? Mie asta imi spune cand dau sa aplic pt el : "You can't apply for credit card. You don't have all documents uploaded." Desi cardul si contul sunt active si verificate :(

                            Comentariu


                            • #74
                              Foarte bine zis Nadia😘

                              Comentariu


                              • #75
                                Postat în original de Blondy Vezi post
                                Voi v-ati comandat cardul Paxum? Mie asta imi spune cand dau sa aplic pt el : "You can't apply for credit card. You don't have all documents uploaded." Desi cardul si contul sunt active si verificate :(
                                Cel mai simplu si rapid e sa ii dai email lui Octav si intrebi despre ce fel de documente mai ai nevoie. O sa te lamureasca rapid
                                Bafta acolo

                                Comentariu

                                #2 Charm Studio - Banner

                                Adună

                                Lovense

                                Adună
                                Procesare...
                                X