Announcement

Collapse
No announcement yet.

Declarare venituri videochat

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by Alma78 View Post
    Asa este,se sucesc de la o zi la alta...In cadrul declaratiei unice, care este codul caen care trebuie mentionat in ea corespunzator activitatii ?

Codul caen se foloseste doar de PFA, nu iti cere in declaratia unica :)

si la codul CIF, de identificare fiscala, e CNP-ul.

Comment

Originally posted by Alma78 View Post
      Asa este,se sucesc de la o zi la alta...In cadrul declaratiei unice, care este codul caen care trebuie mentionat in ea corespunzator activitatii ?
      Nu are nicio treaba cu codul Caen (eu n-am trecut asa ceva), doar pui sursa banilor, mai exact site-ul de unde au venit, moneda in care ai fost plătită si cauti apoi media anului pentru cursul valutar, pentru a afla suma totală in ei. Ceea ce e aiurea, daca mă întrebi pe mine, ca noi oricum nu scoteam niciodata la cursul BNR, dar ma rog, nu e de parca facem regulile aici.

Comment

Originally posted by Buttercup View Post
        Nu are nicio treaba cu codul Caen (eu n-am trecut asa ceva), doar pui sursa banilor, mai exact site-ul de unde au venit, moneda in care ai fost plătită si cauti apoi media anului pentru cursul valutar, pentru a afla suma totală in ei. Ceea ce e aiurea, daca mă întrebi pe mine, ca noi oricum nu scoteam niciodata la cursul BNR, dar ma rog, nu e de parca facem regulile aici.
        Nu-mi amintesc ca in 201 sa se fi cerut sursa propriu-zisa, ci doar tara in care s-a realizat venitul si scriam USA.... nu au cerut niciodata sursa, doar tipul de venit si aveai de bifat din lista aia, si tara.

Comment

Am cautat acum formularul unic pe net, se cere la 1 statul in care s-a realizat venitul, la 2 categoria de venit (si bifezi alte venituri) si la 3 si 4 data inceperii respectiv incetarii activitatii. E identic cu 201.

Comment

Originally posted by Nadia View Post
            Nu-mi amintesc ca in 201 sa se fi cerut sursa propriu-zisa, ci doar tara in care s-a realizat venitul si scriam USA.... nu au cerut niciodata sursa, doar tipul de venit si aveai de bifat din lista aia, si tara.
            Da, ai dreptate, m-am încurcat eu. Doar tara din care vin banii.
            Legat de pensie si asigurări de sănătate, stiu ca se aplica doar dacă nu ai venituri lunare.

Comment

Buna...eu am tot sunat la ANAF si am si dat o fuga pana la ei...toti imi spun ca trebuie sa imi dechid PFA ca sa imi pot declara veniturile din videochat. Ma tot chinui de o luna de cand am inceput sa rezolv ceva sa ocolesc acel Pfa si nimic...acelasi raspuns peste tot. Imi puteti spune exact ceea ce ati depus si unde va rog? Sunt un pic stresata pt ca am o prietena careia dupa o luna de primit bani i-au pus deja poprire de la ANAF de 3000 lei pe contul de Bcr :(((

Comment

N-are cum sa puna poprire dupa o luna de munca, e imposibil, sigur a facut ea ceva sau mai primise bani si in trecut si nu i-a declarat... daca ti-e frica, scoate toti banii si pune-i intr-un safebox, e cel mai sigur. Depune declaratia unica, citeste ce s-a discutat pe subiectul asta mai devreme, eu depuneam declaratia 201 de prin 2011 si nu am avut niciodata probleme, si rulam si sume mari prin banca.

Comment

Buna Nadia...am tot incercat sa depun declaratia si imi tot spun de pfa...tu le-ai specificat de unde provin banii (videochat)? Eu oricum o parte ii primesc din paxum in banca si celalta parte de pe cosmo care are cardul sau...

Comment

Nope, nu te intreaba, trebuie doar sa selectezi acolo “alte venituri”. Adica pe mine nu m-au intrebat, depun declaratia si gata, si oricum se vede ca sunt venituri din strainatate cand intri in contul bancar si vezi ca sunt trimise din UK sumele de bani.. eu n-as declara paxum/cosmo decat daca vreau sa cumpar ceva in Ro si am nevoie de dovada provenientei banilor :). Sa declar pentru ce, sa-ti ia Nuti Udrea inca o geanta Hermes, cand fuge de puscarie in Costa Rica? Uhm no..

Comment

Humm ok...iar la sfarsit ce imi vor cere? Extras de cont de la banca imi care imi banii de la paxum? Iar cu cosmo ce fac ca ei au cardul lor separat.....pfff am auzit atatea pareri ca simt ca o iau razna :-S

Mie exact asta mi-au spus de la Anaf si de asta tot am nelamuriri....

"Daca activitatea se desfasoara din Romania ( prezenta fizica e in RO, rezidenta fiscala e in Ro, dar platitorul e din alta tara) -> obligatoriu D200 si din pacate obligatorie autorizarea ca PFA )
                      Last edited by Blondy; 06-06-2018, 11:10.

Comment

Eu depuneam si extras bancar de la banca din Ro, si extras de la FCP pana anul asta, pentru ca primeam banii in fcp si retrageam partial in banca din Ro. Ai nevoie de statementuri bancare care sa acompanieze declaratia cand o depui, da. Nu stiu despre Cosmo pt ca nu folosesc insa Paxum te lasa sa downloadezi statementuri bancare, e un tab acolo in contul tau :)

Comment

Multumesc Nadia....o sa mai dau o fuga iar astazi si poate o rezolv. :x

Comment

Originally posted by Blondy View Post
                            Multumesc Nadia....o sa mai dau o fuga iar astazi si poate o rezolv. :x
                            Cu drag! :)

Comment

Am sunat iar la ANAF si de data aceasta mi s-a spus ca trebuie sa declar activitatea in maxim 30 de zile de la inceperea ei...nu mai inteleg...

Comment

Poate s-a schimbat si aspectul asta o data cu declaratia unica, habar n-am...

Comment

Lovense

Collapse
                                Working...
                                X