Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Declarare venituri videochat

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Declarare venituri videochat

Buna! Pt modelele independente care isi declara veniturile,cum procedati? Nu ma incanta srl si nici pfa. Se pot declara veniturile ca atare prin declaratia unica la ANAF? Multumesc pt raspunsuri!

Declarația 212 pentru venituri din străinătate.

Comentariu

Postat în original de Buttercup Vezi post
      Declarația 212 pentru venituri din străinătate.
      Are dreptate Buttercup, si din 212 completezi doar sectiunea pentru venituri din strainatate, care e practic formularul 201 incorporat acolo. Eu depun formularul 201 de multi ani. Vreau sa beneficiez si de reducerea aia de 10% pe anul asta, data de Anaf, daca depui online si platesti pana pe 15 dec in loc de 15 martie 2019, termenul limita. :)

Comentariu

Buna,si in cadrul declaratiei 201 trebue sa atasezi acte doveditoare? adica extras de cont etc?

Comentariu

Postat în original de elena906 Vezi post
          Buna,si in cadrul declaratiei 201 trebue sa atasezi acte doveditoare? adica extras de cont etc?
          Da, extras de cont pe tot anul precedent. D201 a fost eliminata, doar D212 mai ramane disponibila acum, dar D212 reprezinta 6 declaratii contopite intr-una singura. Tu completezi strict partea din D212 care era identica cu D201.

Comentariu

Pai si voi putea sa iau de la paxum sau trebuie sa imi aleg payment prin wire la o banca din ro?

Comentariu

Postat în original de elena906 Vezi post
              Pai si voi putea sa iau de la paxum sau trebuie sa imi aleg payment prin wire la o banca din ro?
              Are si Paxum optiunea de download de statement, cum avea si FCP. Dar na, eu as declara strict ce ajunge in banca din Ro ;)

Comentariu

pana acum nu am depus, am folosit fcp anul trecut...

Comentariu

Declaratia 212

Am sunat la ANAF si am primit mai multe raspunsuri cu privire la cum se declara veniturile. Pt anul fiscal 2018 declaratia se depune pana pe 15 martie 2019? Iar platind pana pe 15 decembrie pt a beneficia de acea reducere, inseamna ca se depun veniturile anticipat,adica estimate pana in martie 2019...Tot cineva de la ANAF mi-a spus ca declaratia trebuie depusa in termen de 30 de zile de la inceperea activitatii. In concluzie cand ati depus aceasta declaratie? Estimat sau real?

Comentariu

Postat în original de Alma78 Vezi post
                    Am sunat la ANAF si am primit mai multe raspunsuri cu privire la cum se declara veniturile. Pt anul fiscal 2018 declaratia se depune pana pe 15 martie 2019? Iar platind pana pe 15 decembrie pt a beneficia de acea reducere, inseamna ca se depun veniturile anticipat,adica estimate pana in martie 2019...Tot cineva de la ANAF mi-a spus ca declaratia trebuie depusa in termen de 30 de zile de la inceperea activitatii. In concluzie cand ati depus aceasta declaratie? Estimat sau real?
                    Deci. Ca si Declaratia 201, se va depune pe anul anterior, e vorba de venituri din strainatate NU din ro. Depui pe 2017. Se depune pana pe 15 IULIE, termenul de plata este 15 martie anul viitor DAR daca platesti pana pe 15 Dec, ai reducere de 5% pt plata anticipata. Mai ai inca 5% daca depui formularul online, nu pe suport hartie. Venitul se depune cel real, cat ai facut anul trecut.

Dar daca tu abia ai inceput sa lucrezi si depui pe 2018, atunci da, depui anul viitor pe 15 martie. Eu credeam ca vrei sa depui pe anul trecut.

Comentariu

Da,eu urmeaza sa incep din iulie,acum sunt la capitolul "conturi" pe site-urile de profil. Ca documente doveditoare,este de ajuns extrasul de cont pt perioada in care au fost realizate veniturile? Contul in care se vireaza banii sa fie in RON sau in USD? Ce este mai convenabil?
                      Declaratia se depune pana pe 15 martie 2019 iar in aceasta sunt incluse veniturile obtinute pana la sfarsitul anului 2018 sau si putin din 2019? Nu am experienta cu asa ceva dar am cunostinte care lucreaza in domeniu de la studio...nu as vrea sa gresesc,de aceea insist ca sa inteleg mai bine. Multumesc mult pt raspunsuri!

Comentariu

Postat în original de Alma78 Vezi post
                        Da,eu urmeaza sa incep din iulie,acum sunt la capitolul "conturi" pe site-urile de profil. Ca documente doveditoare,este de ajuns extrasul de cont pt perioada in care au fost realizate veniturile? Contul in care se vireaza banii sa fie in RON sau in USD? Ce este mai convenabil?
                        Declaratia se depune pana pe 15 martie 2019 iar in aceasta sunt incluse veniturile obtinute pana la sfarsitul anului 2018 sau si putin din 2019? Nu am experienta cu asa ceva dar am cunostinte care lucreaza in domeniu de la studio...nu as vrea sa gresesc,de aceea insist ca sa inteleg mai bine. Multumesc mult pt raspunsuri!

Strict veniturile din 2018, cele pe 2019 le declari in 2020. E de ajuns extrasul de cont, oricum tu trebuie sa faci conversia cand declari. Adica, chiar daca tu primesti in USD sau EUR, tu in declaratie esti obligata sa scrii RON. Si faci conversia la cursul mediu anual. De exemplu ai primit 50k USD, tu declari 200.000 Ron (pur exemplu), dupa ce cauti cat e cursul mediu anual pe 2018 (valabil doar in ianuarie 2019).

Sa-ti fie cu folos :)

Comentariu

Nu stiu exact cum se procedeaza la studio dar chestia e ca la studio e diferit, pentru ca tu esti platita de angajator deci venitul tau este din ro, practic, stii? Adica, angajatorul primeste toti banii si tu primesti o parte de la el. E usor diferit, trebuie facuta distinctia intre veniturile din ro si cele din strainatate, noi le primim direct din strainatate, cele de la studio le primesc din ro. La declaratia 200 (venituri din ro) erai obligata sa platesti si pensie si asigurare de sanatate, la 201 (venituri din strainatate), nu erai, spre exemplu :)
                          Ultima editare de Nadia; 04.iun.2018, 20:12.

Comentariu

P.S.: eu iti zic doar cum procedam cu 201 si cum am inteles si eu ca sa procedeaza cu declaratia unica, dar la cat is de suciti astia de la Ministerul Finantelor nu m-ar mira sa fi inteles si eu ceva gresit. Mie informatiile astea mi le-a furnizat o contabila, dar la cat de des se schimba legile fiscale, nu poti fi sigura de nimic in ziua de azi....

Comentariu

Asa este,se sucesc de la o zi la alta...In cadrul declaratiei unice, care este codul caen care trebuie mentionat in ea corespunzator activitatii ?

Comentariu

Lovense

Adună
                              Procesare...
                              X