Glorya Agency

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Legalitate in videochat

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Legalitate in videochat

    Ca orice nou venit intr-un domeniu de munca esti curios, iti este frica de necunoscut, de aceea cand vei alege studioul potrivit pentru tine fii atenta sa eviti studiourile despre care nu ai auzit nimic, care nu au reclame publice, studiourile mici si noi care sunt probabile sa dea faliment usor.

    Cu toate acestea, mai sunt si o serie de alte aspecte care fac diferenta intre o afacere videochat legala si una ilegala. Ca in orice alta activitate care implica computere, trebuie sa existe o licenta de folosire a tuturor programelor instalate pe computerele de lucru. Ca in orice activitate comerciala, angajatii trebuie sa fie angajati cu forme legale si sa lucreze in cadrul unei companii formate legal. Ca in orice activitate comerciala, trebuiesc platite impozite si taxe la stat aferente castigurilor angajatilor pe de-o parte si castigurilor societatii comerciale pe de alta parte. Aceste aspecte, plus legile care reglementeaza activitatea tuturor societatilor comerciale sunt obligatorii in legalitatea activitatii de videochat. In acest domeniu este interzisa colaborarea cu persoane sub 18 ani. Colaborarea cu companii care nu respecta aceste aspecte ale activitatii pot aduce prejudicii inclusiv modelului videochat, asa ca in cazul in care consideri ca lucrand cu un studio ilegal nu va atrage nici un fel raspundere asupra ta, s-ar putea sa ai neplaceri si sa constati opusul.

    Este foarte simplu sa fii in siguranta, alege sa lucrezi cu un studio legal, iti poate aduce multe beneficii.

    Noi iti putem recomanda cateva studiouri mari si cu vechime si anume in Bucuresti Charm Studios, Allure,
    in Iasi Lucky Studio, Heylux, Preziosa si
    in Galati Yes Studio.

    Trebuie sa stii ca orice firma cu acest domeniu de activitate se inregistreaza la Registrul Comertului sub un anumit cod CAEN (= prezentarea schematica a clasificarii activitatilor din economia nationala) .Cele mai potivite sunt:

    Cod CAEN 9329 : Alte activitati recreative si distractive
    • activitati ale parcurilor recreative (fara cazare)
    • exploatarea facilitatilor de transport recreativ, de exemplu porturi turistice
    • exploatarea partiilor de schi -inchirierea echipamentului de agrement , ca parte integranta a facilitatilor recreative
    • targuri si expozitii de natura recreativa
    • activitati ale plajelor, inclusiv inchirierea de cabine de baie, vestiare, scaune.
    • functionarea ringurilor de dans Aceasta clasa include de asemenea activitatile producatorilor sau organizatorilor de evenimente recreative sau distractive in direct, altele decat cele artistice sau sportive, cu sau fara facilitati.

    Cod CAEN 6420: Telecomunicatii

    Aceasta clasa include:
    • activitatile de transmisie a sunetului, a imaginilor, datelor sau a altor
    • informatii, prin cabluri, radio, relee sau satelit:
    • comunicatii prin telefon, telegraf si telex;
    • intretinerea retelelor de telecomunicatii;
    • transmisia (transportul) programelor de radio si televiziune;
    • asigurarea accesului la Internet.

    CAEN 9602: Coafura si alte activitati de infrumusetare
    • activitati de spalare a parului, aranjare si tuns, coafat, vopsit, nuantat, ondulat, indreptat si activitati similare, pentru barbati si femei
    • barbierit si aranjarea barbii;
    • masaj facial;
    • manichiura;
    • pedichiura;
    • machiaj etc.


    Cod CAEN 5261 : Comert cu amanuntul prin corespondenta

    Aceasta clasa include:
    • vanzarile cu amanuntul ale oricaror feluri de produse, prin corespondenta, alese de cumparatori pe baza de cataloage sau orice alt tip de oferta.


    Aceasta clasa include, de asemenea:
    • vanzarile directe, prin intermediul televiziunii, radioului, telefonic, sau prin Internet.



    Desi vei lucra la un studio de videochat, pe contractul de munca
    • 521002 Model atelier artistic si publicitate
    • 312201 Operator calculator electronic si retele
    • 413316 Operator programare
    • 342907 Agent servicii client
    • 347106 Lucrator in ateliere de modele


    Pentru 312201 sau 413316 este de preferat ca modelul sa detina o diploma de studii pentru Operator PC

    http://www.legi-internet.ro/legislat...publicata.html

  • #2
    A durat o perioada pana m-am decis cu ce studio sa colaborez si se pare ca a meritat,am ales cel mai bun studio din oras unde lucrez cu forme legale de munca.Sunt linistita din acest punct de vedere,pot dormi linistita,fara griji.Am auzit multe cazuri in care fetele au avut probleme cu platile sau au fost lipsite de respect,cu barbati prin studio si manageri care nu dau doi bani pe ele.

    Comentariu


    • #3
      M-am cam convins si eu cum e cu studiourile,sunt putine care sunt corecte si transparente.Eu colaborez de acasa si am mai incercat sa merg in paralel cu alte studiouri dar raman la primul, care e singurul care face platile la timp, imi ofera cursul BRD care e cel mai bun la schimb si ma mai si ajuta fara sa imi reproseze ca de ce nu am prins de la inceput.

      Comentariu


      • #4
        Acesta a fost primul aspect la care m-am gandit cand am decis ca vreau sa fiu model de videochat.M-am informat si am inceput colaborarea cu cel mai serios studio din Iasi,lucrez cu forme legale si nu am de ce sa-mi fac griji.Sunt lucky deoarece am avut sansa sa lucrez inca de la inceput cu cei mai pofesionisti oameni din acest domeniu.

        Comentariu


        • #5
          Eu una am fost la 2 studiouri diferite pana acum si nu am fost multumita deloc. Cum a spus si Penelope.. putine sunt cu adevarat corecte..

          Comentariu


          • #6
            Nu vreau sa par rea, dar daca dai exemplu de studio cu trasparenta pe "Waw" Studio si Happy Studio, studiouri care acum cateva luni au avut mascatii la usa... nu este corect pentru fetele care cauta sa se informeze asupra locului de munca unde ar fii cat mai ok sa munceasca fara sa stea cu frica unei eventuale arestari sau o plimbare pana la ANAF. Astea sunt intrebari care ar trebui sa se puna direct la angajare si anume daca exista sau nu contract de munca, daca veniturile sunt declarate integral, si asa mai departe.
            http://www.ltvstudio.ro

            Comentariu


            • #7
              Tocmai , cautam sa ne informam despre diferite locatii pentru a sti ce este mai bine, punem intrebari etc. Insa, daca intreb despre cam4house si ce ofera sau cum este ..daca au fost persoane acolo ( Pt ca am avut experiente neplacute cu studiourile ) e considerat spam. Avem dreptul sa primim informatii despre orice loc daca ne intereseaza.

              Comentariu


              • #8
                Pai nu este considerat spam daca tot ce faci este sa vorbesti despre studiul vostru facandu-i reclama continu? Asta ar insemna spam! Ce incredere ar avea cineva in voi daca continui sa postezi asa... exista o sectiune de anunturi unde poti sa publici ce vrei despre studio, detalii, modalitati de plata probabil, locatie, etc.
                http://www.ltvstudio.ro

                Comentariu


                • #9
                  Eu am raspuns la postul unei alte persoane in legatura cu cam4house pentru ca eram curioasa despre ce este vorba si ca nu iau comision . Faptul ca am intrebat este considerat spam. Nu inteleg de unde asta avand in vedere ca cer informatii.

                  Comentariu


                  • #10
                    Acest subiect este foarte important pentru mine deoarece in ultima perioada au fost foarte multe controale prin studiouri.Modelele sunt si ele trase la raspundere desi nu nici o vina.Pot dormi linistita si pot continua sa castig banuti deoarece lucrez cu forme legale de munca la un studio foarte serios care este preocupat si de soarta noastra,nu doar de bani.

                    Comentariu


                    • #11
                      pe saitu acesta lucrezi? camturbator.com

                      Comentariu


                      • #12
                        Persoanele care doresc sa lucreze in acest domeniu trebuie sa stie ca studioul pentru care vor lucra trebuie sa aiba forme de colaborare legale, sau, in cazul in care se opteaza sa se lucreze ca model independent, este absolut obligatoriu sa declare castigurile realizate.
                        Se fac verificari amanuntite pentru a depista persoanele care savarsesc infractiunea de evaziune fiscala iar aceste persoane risca sa faca inchisoare de la 2 ani pana la 8 ani plus sechestru pe bunurile proprii.
                        Aceasta actiune a demarat anul trecut (2015) si sunt vizate toate persoanele care lucreaza in industria videochat-ului.

                        Stirea completa poate fi citita aici: http://adevarul.ro/news/eveniment/So...f52/index.html

                        Comentariu


                        • #13
                          Doamne, acele fete au lucrat foarte mult timp fara sa declare nici un venit, chiar nu se merita sa iti risti viitorul si absolut tot ce ai realizat. Mare pacat, sunt multe fete care au muncit si au reusit sa isi cumpere casa si masina, este groaznic sa te trezesti peste noapte fara nimic si sa mai faci si inchisoare.

                          Comentariu


                          • #14
                            Sincer, mie mi se pare un lucru foarte ok...mai ales cand vine vorba de studiouri "de apartament", asa cum este mentionat si in acea stire. Sa ramana studiourile care au totul in regula si care lucreaza legal, sa dispara alea care doar promit asta. Sunt multe fete care cad in capcana studiourilor "no name" si profita de pe urma lor. Partea rea este ca fetele care au lucrat sau lucreaza pentru astfel de asa-zise "studiouri", vor fi trase si ele la raspundere si vor risca si ele pedeapsa cu inchisoarea.

                            Comentariu


                            • #15
                              Cred ca ar fi o idee buna sa se introduca un cod CAEN pentru aceasta activitate. Astfel, fetele ar avea mai multa incredere, ar fi mai atrase, mai motivate sa lucreze cu forme legale.
                              Chiar daca o parte din banuti se duc la stat, trebuie sa ne gandim ca aveam si avantaje: asigurare de sanatate, vechime, etc...toate avantajele de care beneficieaza orice angajat. Ne bucuram acum de cativa banuti in plus, dar mai tarziu, cand vom renunta la acest job, probabil vom avea regrete ca nu am ales sa lucram legal.
                              Deci fetelor, nu va ganditi doar la ziua de astazi, luati-o in considerare si pe cea de maine!

                              Comentariu

                              #2 Charm Studio - Banner

                              Adună

                              Lovense

                              Adună
                              Procesare...
                              X